Žijeme v NEreálném světě?

27.03.2019

Právě proběhla třetí výzva reality show Insta Hero show, která měla za téma Instagram x realita. Toto téma se mě ale tolik dotýká a věřím, že hodně z Vás taky, že jsem ho chtěla rozepsat víc. 

Pro mě byla toto zatím nejlepší výzva. Přemýšlím nad tím, jak moc nás sociální svět ovlivňuje, jak moc žijeme v reálném životě a jak moc se snažíme přiblížit životu na Instagramu. Kolikrát jste například šli do kavárny, protože jste jí viděli na Instagramu, nebo si koupili mikinu, kterou má na sobě tamta modelka? Už jsem naštěstí vyrostla z toho, že bych měla depky z hubených holek. Spíš mě baví pozorovat fotky z cest a přemýšlím, kam bych se ráda podívala. Když se začnete v tomto světě trošku orientovat a vidíte, co všechno se dá udělat s fotkou, že není všechno zlato co se třpytí, říkáte si, že to musí být přece každému jasné, že to není realita. Ale tak to není. Spousty lidí to netuší. Jsou to opravdu jen uživatelé a proto je tak jednoduché je ovlivnit, motivovat, ale bohužel i demotivovat a manipulovat. Proto bychom si měli dávat pozor na to, co postujeme. A je jedno jestli máme 100 sledujících nebo 100 tisíc. Pořád můžeme někoho negativně ovlivňovat a pak s tím musíme žít.

Proč mají ostatní lepší život než já?

Nebudu jmenovat o koho jde, ale jeden člověk z mého okolí byl natolik vystresovaný dokonalostí, kterou viděl na Instagramu, že propadal depresím. Ač si uvědomoval, že je to z velké části fikce, stejně ho to ovlivňovalo a měl pocit, že jeho život je prázdný, nudný a nezajímavý. Nakonec si Instagram smazal. Ani si nedovedu představit, kolik teď musí mít volného času nazbyt.

Je ale neuveřitelné, jak nás sociální sítě mění a utvářejí. Nedávno jsem byla na manikúře. Bavily jsme se a já vyprávěla o Insta hero show. Pořád tak na mě koukala a já pak zjistila, že nemá ani Facebook, ani Instagram, nic! Žádnou sociální síť. Byla jsem nejprve docela překvapená, protože po pravdě neznám nikoho, kdo by neměl aspoň Facebook. A najednou tu přede mnou seděla. Moje vrstevnice. Člověk, který opravdu žije jen v reálném životě, není ovlivněný a opravdu žije! Jsme trošku zakletí v tomto virtuálním světě. Nedávno jsem sama sebe vyděsila, když jsme se byly projít s kamarádkou a já si při tom říkala, hmm tady by byla dobrá fotka. Jídlo si fotím, než ho začnu jíst... Najednou člověk začne uvažovat jinak. Nejvíc mě ale probralo a vrátilo do reality, když mi můj tříletý syn strčil do ruky a řekl: "Maminko! Telefon pryč!" To Vám byla ledová sprcha, ale přesně to jsem potřebovala. Styděla jsem se, že místo abych se věnovala jemu, tak čumím do toho pitomýho telefonu. Proto se snažím teď dělat, co nejvíc věcí, když spinká. Jako právě teď:-).

Ano, upravuju realitu

Samozřejmě si uvědomuju, že instagram je vizuální platforma a byla bych pokrytec kdybych tvrdila, že nic neupravuju. Upravuju! Upravuju světlo, barvy, pokud je fotka nakřivo a ruku na srdce, vymáznu beďara. Proč? Protože lidi chtějí pěkné fotky, proto se snažím mít hezkou fotku ale aspoň trošku kvalitní obsah (když to jde). Jakmile totiž zaujmete oko, člověk si pak i třeba přečte popisek. Ano je to povrchní. Ale já to neskrývám. A sama se ráda dívám na pěkné fotky. 

Všimli jste si toho, že nejčastěji lidé,  kteří jsou ve vztahu nespokojení, tak přidávají téměř denně fotky o tom jak jsou zaláskovaní a jejich lásečky jsou nejlepší na světě? Vytvářejí iluze, protože sami chtějí žít v iluzi. Že je jejich život dokonalý. Ale život není dokonalý a to ho právě dělá opravdovým. 

Jsem moc ráda za tuhle výzvu, protože jsem si opět uvědomila, jak moc chci zůstat sama sebou a žít reálný život a užívat si ho. Je fajn se občas přenést do pohádky ale mnohem lepší je pak vrátit se do normálu a užívat si běžné věci víc než dřív. V sobotu jsem si opravdu připadala jak princezna. Najednou z matky, která se celý den stará o dítě a domácnost se stala žena o kterou se starali ostatní. Byl to úžasný pocit, ale ráno jsem se oblékla do tepláků, vzala si deku a pořádně se přitulila k tomu mému prckovi a na světě nebylo v tu chvíli nic víc! A víte, co? Až budeme jednou rekapitulovat náš život, co bude mít pro nás větší hodnotu? Počet followers nebo počet zážitků... Myslete na to.

                                       

                                                    XOXO Veronika