Jak chránit děti na internetu?

23.04.2019

Nechci si hrát na Matku Terezu, nechci vypadat jako nejchytřejší pod sluncem, že jsem objevila Ameriku. Jsem jen jedna z Vás, máma, která se bojí o své dítě a chce aby mělo hezké dětství a nic se mu nestalo. Nejde je chránit přede vším, musí si natlouct, aby věděli, jak se znovu postavit na nohy, musí dělat chyby, ale můžeme je přesto od některých uchránit. 

Před pár týdny jsme měli s Instahero show výzvu na téma etika. Vzali nás do restaurace Podolka. Majitel nám vyprávěl příhodu, kdy jeden pro mě do té doby neznámý gamer téměř zničil tuto restauraci, protože mu nechtěla vyhovět, aby si vzal interiérovou židli ven. Tento hráč online her má téměř 500 tisíc sledujících složených převážně z dětí ve věku 9-13 let. Nejdřív mě zarazilo, jaký slovník tento pán používá i přesto, že ví, kdo ho sleduje. Můžu Vám říct, že i já se stydím tyto výrazy jen zopakovat. Už jen tato představa, že se na to třeba dívá můj devítiletý synovec mi byla dost nepříjemná a pak když tento milý chlapík řekl, pojďme je zničit, srazíme jim hodnocení restaurace. Dám Vám sem link a vy jim tam dáte jednu hvězdičku. Jako lusknutím prstu, během půl hodiny měla restaurace z hodnocení 4,6 hodonocení 1! Řeknu Vám, že se mi v tu chvíli stáhl žaludek a bylo mi strašně zle. Jak někdo může mít takovou moc a využít ji tak špatně, zmanipulovat děti, které ještě nemají pořádně rozum. Přemýšlela jsem co s tím, nejdřív jsem si říkala, že by možná bylo dobré udělat nějaký dokument a pouštět to dětem. Ale pořád to nebylo ono. Paradoxně mi hrozně pomohla následná offline výzva. Vypněte telefony na 24 hodin, řekli nám. Měla jsem v tu chvíli opravdu jen čas na to přemýšlet, nemohla jsem zaměstnávat mozek blbostma s telefonem a tak jsem pořád dumala a dumala, jak ty děti chránit. A pak mi to došlo. My musíme totiž edukovat rodiče, protože ti mají největší vliv. Ne každý je zběhlý v internetu a v rizicích, které na děti číhají. Vemte si jen třeba, jaké fatální následky měla "hra" modrá velryba, která nutila děti k sebepoškozování a následně k sebevraždě. Věřím, že když dítě bude dostatečně informovavé o všech rizicích, které mu hrozí a bude cítít důvěru v rodičích, že může kdykoliv přijít, že by nemělo být tolik v ohrožení. Pokud totiž dostane informace o riziku kyberšikany, o možnosti zneužití jeho osobních informací a fotek, o možné manipulaci, o pedofilii, věřím, že dítě už zvládne v hlavě zanalyzovat, co je dobré a co špatné. 

Zajímavosti:

  • průměrný věk dítěte, který si založí Instagram je 13 let, facebook 11 let z 58% ale uvádějí špatné údaje, tedy věk (k zamyšlení mi přijde důležité, jak je možné, že dítě ve věku třeba deseti let je schopné obejít a obelhat přihlášení a registraci)
  • už děti ve věku 10-12 let používají Tinder
  • zdroj: Děti a sociální sítě, Analytické centrum ČRDM - Jan Husák, duben/květen 2018
  • většina českých dětí se připojuje na internet pomocí mobilních telefonů, téměř 23% je online více jak 4 hodiny denně a osm procent dokonce sedm hodin denně
  • zdroj: iDnes.cz
  • děti si nejčastěji zřizují Facebook, když jim je v průměru 11,5 roku. Před tím začínají s online hrami

- jelikož například Instagram si mohou děti založit od 13 let, je nyní dost populární sociální síť TikTok, kde děti natáčí 15s videa, kde povětšinou tančí apod. Aplikace TikTok má globálně 500 milionů aktivních uživatel. Tuto aplikaci neblokují nástroje rodičovské kontroly a děti se v ní tak mohou volně pohybovat a bez dohledu. A více jak 35% neví, že jejich profil je veřejný a tím kýmkoliv dohledatelný. Takže dítě ve víře, že ho sledují kamarádi může taky sledovat kde jaký pedofil.

zdroj: supermamy.maminka.cz

- děti z velké části netuší o pořádném zabezpečení profilu, dost často mají veřejné profily a zabezpečují si je až ve chvíli, kdy si je chce přidat do přátel někdo z rodičů

Google připravil desat bodů, jak dítě ochránit

  1. Udržujte si přehled o tom, jaké stránky vaše děti navštěvují. Pokud máte malé děti, asi budete surfovat po internetu s nimi. Máte-li děti starší, vysvětlete jim, které stránky mohou navštěvovat, a které naopak nikoli. To můžete i namátkou kontrolovat - stačí se podívat do historie navštívených webových stránek, kterou vám nabídne menu vašeho prohlížeče.
  2. Používejte nastavení pro sdílení. Mnoho stránek s obsahem vytvářeným uživateli - například YouTube, Webová alba Picasa anebo Blogger Google - mají nástroje pro kontrolu sdílení, takže uživatel si může sám určit, kdo může prohlížet videa, fotografie nebo číst jeho blog. Takové nastavení je důležité hlavně, když vaše ratolest zveřejňují na internetu osobní informace, jako jsou jména, adresy nebo telefonní čísla. Naučte své děti používat toto nastavení a stejně tak je učte respektovat soukromí přátel i členů rodiny - třeba tím, že nebudou prozrazovat jména lidí ve veřejných profilech a na veřejných fotografiích.
  3. Počítače mějte uprostřed bytu. Pokud bude váš počítač na místě, kde se obvykle pohybujete i vy, bude pro vás mnohem snadnější dohlédnout na to, jakým aktivitám se vaše dítě na internetu věnuje.
  4. Učte své děti komunikovat zodpovědně. Stačí říct základní pravidlo: neříkej, nekomentuj, nepiš, neposílej nikomu přes internet to, co bys neřekl/a někomu do očí.
  5. Pozor na cizí lidi. Stejně tak, jako nám rodiče vtloukali do hlavy, že si nemáme brát bonbony od cizích lidí, vštipte svým dětem zásadu, že se nemají scházet s cizími lidmi, s nimiž se seznámili na internetu. Stejně tak jim vštěpujte, že těmto neznámým lidem nemají sdělovat nic o sobě ani rodině, protože dotyčný vůbec nemusí být tím, za koho se vydává.
  6. Chraňte hesla. Možná to zní jako banalita, nicméně zdůrazňujte dětem, že svá hesla nesmějí nikomu sdělovat, a pokud používají veřejný počítač, například ve škole nebo v knihovně, neměly by prohlížeči povolit, aby si jejich heslo zapamatoval. Pokud s prací na počítači končí, nejbezpečnější je zavřít celý prohlížeč.
  7. Posuzujte veškerý obsah kritickým okem. To, že je něco na internetu, ještě neznamená, že to je pravda. Naučte děti rozlišovat důvěryhodné zdroje od nevěrohodných a také je učte ověřovat si informace, které na internetu najdou. Zdůrazněte jim i to, že obsah na internetu nemohou jednoduše zkopírovat a použít ve své práci nebo referátu. To je plagiátorství a plagiátorství je podvod.
  8. Nastavte si bezpečné vyhledávání. Abyste udělali co nejvíce v rámci prevence, využijte nastavení vyhledávače www.google.cz a předem zadejte bezpečné parametry. Nastavit můžete jazyk i doménu, v rámci které bude Google vyhledávat, a také dětský filtr, který zabrání zobrazení veškerého obsahu určeného pro dospělé, textů i obrázků.
  9. Naučte dítě označit nevhodný obsah. V případě, že vaše dítě navštěvuje videoserver YouTube, je dobré, aby vědělo, jaké nástroje může využít. YouTube je neustále monitorováno komunitou uživatelů i speciálním týmem, ale vzhledem k 18 hodinám nových videí každou minutu se na serveru může objevit i nevhodný obsah. Naučte proto děti, jak mohou tento obsah označit, tj. nahlásit nevhodné nebo nelegální video, na které narazí. Zároveň je povzbuďte k tomu, aby navštívily "YouTube centrum bezpečnosti", kde najdou linky a kontakty na organizace, které jim v nepříjemné situaci mohou pomoci. (Sdružení Linka bezpečí)
  10. Ochraňte je před nedůvěryhodnými stránkami. Malware je software vytvořený proto, aby pronikl a poškodil váš počítač, aniž bychom o tom věděli nebo s tím souhlasili. Google a další vyhledávače proto uživatelům umožňují aktivovat detekci malwaru v jejich prohlížeči. Máte spoustu možností, jak děti před malwarem ochránit, například i v rámci balíčku od Googlu (Google Pack; pack.google.com) nebo v prohlížeči Google Chrome. Ten dokáže rozpoznat nebezpečné stránky, které by mohly malware do počítače nainstalovat, a uživatele varovat v rámci výsledků vyhledávání (zdroj: https://zena-in.cz/clanek/desatero-od-googlu-pro-ochranu-deti-na-internet).